2012. április 1., vasárnap

Virágvasárnap Erdély

Az ünnep arra emlékeztet, hogy szenvedése előtt Jézus felment Jeruzsálembe, hogy az ünnepi pászkavacsorát ott költse el tanítványaival. Az Olajfák hegyénél két tanítványát előreküldte egy szamárcsikóért, amelyen még nem ült ember, majd ezen vonult be a városba. Az ujjongó nép pálmaágakkal integetett, innen a latin elnevezés: Dominica in palmis de passione Domini, azaz pálmavasárnap az Úr szenvedéséről. Azokban az országokban – mint hazánkban is -, ahol nincs pálma, barkát szentelnek meg a katolikus papok virágvasárnap. A barka beszerzésére az ünnep vigíliáján, azaz szombaton kerül sor, egyes helyeken ez a harangozó feladata, máshol lányok, legények és gyerekek szedik a fűzfabarkát. A virágvasárnapi szertartás a barkaszenteléssel kezdődik, majd körmenettel folytatódik. A szentmisében ekkor olvassák fel Jézus szenvedéstörténetét, a passiót Szent Máté evangéliumából. A megszentelt barkát elégetik a következő év hamvazószerdája előtt, és ezzel hamvazza a pap a híveket. A szentelt barkához országszerte számos hiedelem fűződik. A legelterjedtebb szerint ha a templomból jövet lenyeljük egy szemét, az megvéd a betegségektől, főleg a torokfájástól. Egyes helyeken úgy tartják, hogy a megszentelt barkát nem szabad a házba bevinni, mert akkor nyáron sok légy lesz, ezért azt a padlásra, ablakba, házereszre akasztják. Elterjedt hiedelem, hogy égiháborúkor a barka megvéd a villámcsapás ellen. Más helyeken, például Gyimesben csak a szentelt barkát lehet bevinni a házba, mert ha megszenteletlenül kerül oda, elhullnak a csirkék és egyéb aprójószágok. Virágvasárnapon tilos a munka, s főként a mulatság. A Mátraalján úgy tartják, hogy ekkor nem szabad táncolni, mert letáncolnák a fákról a virágot. A népszokás szerint ekkor jó elvetni a virágmagvakat, mert szebbek és illatosabbak lesznek.

 Húsvéti szokások
Húsvéti szokások Habár mára már elavultak a régi szokások egyesek közülük, ha más formában is de megjelennek. Mai húsvéti szokásaink közé tartozik a tojásfestés, kapulopás, locsolás, fadíszítés. Ki-béden húsvét előtti vasárnap, azaz Virágvasárnap tartandó a reformátusukhoz illő konfirmálás. Ilyenkor kisebb termetű fenyőfákat vagy fenyőfa ágakat szalagokkal díszítenek fel, amelyek a konfirmálási szertartás alatt ékesítik a templomot. Egy hét múlva a szombatról vasárnapra virradó éjszaka az ifjak ezekkel a fákkal vagy ágakkal díszítik "kedvenc" leányuk háza tetejét vagy kapuját. Ha netalántán a leány barátságtalan lenne a legényekkel szemben, ezek bosszúból háza tájékán kárt tesznek. A bosszú : fenyőfa helyett kórét (törökbúzaszárat) raknak a háztetőre, kaput lopnak, hidat felszednek. Ha a fiuknak minden elővigyázatosság ellenére sikerül ellopniuk a kaput, eldugják, ezért a ház leányának másnap meg kell keresnie. Vasárnap a pihenés napja hiszen hétfőn újra útnak indulnak a falu ifjai. Hétfő a locsolás napja amikor is kisebb csapatokba összeverődve mennek a lányos házakhoz öntözni a fiuk. A szebbnél szebb verseket, az illatos parfümöket vagy akár a vödör vizet a lányok kortól függően piros (színes) tojásokkal, süteménnyel, borral, pálinkával vagy pénzzel jutalmazzák. A húsvéti finomságokat Nagypénteken szokás előkészíteni.Természetesen nem maradhat el az ünnepi előadás és bál sem. Juhász László Húsvéti köszöntő Farsang után pontosan hét hétre Mikor Krisztus Urunk feltámadott, Díszruhában megyek szent misére, A Mindenhatónak hálát mondok. Másnap, hétfőn korán reggel kelek, Újra felveszem a díszruhámat, A zsebembe szagos vizet teszek, Meglátogatom kedves babámat. Bekopogok, kis versikét mondok, Kölnivízzel bőven meglocsolom, Hogy az arcán ne legyenek gondok, Üde bája soha ne hervadjon. Asztalhoz hív, rajta sonkát látok; Kolbászt, tojást, márkás üvegeket. Borral teli pohárral kívánok.

 Kellemes Húsvéti Ünnepeket.

4 megjegyzés:

  1. Viszont kívánunk békés meghitt Boldog Húsvéti Ünnepeket....Aliz-Laci

    A csíksomlyói kegytemplomban, a székelyudvarhelyi, a kolozsvári és a kaplonyi ferences templomban a nagyheti és a húsvéti ünnepi liturgia programja a következő:

    Csíksomlyó

    Április 1-jén, virágvasárnap a szentmisék reggel 8-kor, délelőtt fél 11-kor és este 7 órakor lesznek. Mindhárom szentmisén lesz barkaszentelés.
    Április 5-én, nagycsütörtökön fél 8-tól kerül sor az első lamentációra (Jeremiás siralmaira). Este 7 órakor kezdődik a szentmise az utolsó vacsora emlékére. Április 6-án, nagypénteken reggel 5 órakor keresztúti ájtatosságot tartanak a Jézus-hágón (gyülekező a csíksomlyói borvízforrásnál). A kegytemplomban a reggel fél 8-kor kezdődő lamentációt 10 órától egész napos gyóntatás követi. Este fél 7-kor keresztútra kerül sor, és 7 órakor kezdődik a nagypénteki szertartás.
    Április 7-én, nagyszombaton ugyancsak reggel fél 8-kor lamentáció, 10 órától pedig egész napos gyóntatás lesz. A nagyszombati szertartás este 8 órakor kezdődik.
    Április 8-án, húsvét vasárnap reggel a 7-kor és 8-kor kezdődő szentmise után eledelszentelésre kerül sor. A szentmisék – akárcsak április 9-én, húsvét másodnapján – reggel 8-kor, délelőtt fél 11-kor és este 7 órakor lesznek.

    Székelyudvarhely

    Április 5-én, nagycsütörtökön reggel fél 8-kor zsolozsma, este 6 órától szentmise lesz.
    Április 6-án, nagypénteken reggel fél 8-kor szintén lesz zsolozsma. A nagypénteki szertartásra délután 3 órakor kerül sor.
    Április 7-én, nagyszombaton reggel a fél 8-kor kezdődő zsolozsmát követően egész napos szentségimádást tartanak. A szentmisére este 6 órakor kerül sor (körmenet nélkül).
    Április 8-án, húsvét vasárnapján a szentmisék reggel 9 és este 6 órakor lesznek.

    Kolozsvár

    Április 4-én, nagyszerdán délután 3-tól este 6-ig a hívek elvégezhetik húsvéti szentgyónásukat.
    Április 5-én, nagycsütörtökön este 6 órakor lesz a szentmise az Utolsó Vacsora emlékére, majd felolvassák Jézus Krisztus búcsúbeszédét.
    Április 6-án, nagypénteken reggel 8 órakor zsolozsma kezdődik. Jézus kínszenvedésére és kereszthalálára emlékezve délután 5 órától a ferences szerzetesek keresztúti ájtatosságot végeznek. A nagypénteki szertartás, az úgynevezett „csonka mise” este 6 órakor kezdődik.
    Április 7-én, nagyszombaton reggel 8 órától is lesz zsolozsma. Jézus szenvedéséről és haláláról elmélkedve reggel 9 órától este 6-ig imádkozni lehet a Szentsírnál. A nagyszombat esti szertartásra 8 órakor kerül sor. A kolozsvári ferenceseknek az a kérésük, hogy mindenki készítsen a szombat esti szertartáson használandó gyertyájához egy tölcsért, hogy ezáltal is megőrizzék a templom tisztaságát.
    Április 8-án, húsvétvasárnap a szentmisék a szokásos vasárnapi időpontban lesznek: reggel 9-kor és délben 12-kor. A reggeli 9 órás szentmise befejeztével ételszentelésre kerül sor.

    Kaplony

    Április 1-jén, virágvasárnap a Szent Antal templomban reggel 7-kor, délelőtt 10-kor és este 6 órakor, a Szent József templomban reggel fél 9-kor lesznek szentmisék. Az esti 6 órás szentmise után keresztutat végeznek a falu között.
    Április 5-én, nagycsütörtökön az utolsó vacsora emlékére este 6 órakor lesz a szentmise a Szent Antal templomban.
    Április 6-án, nagypénteken 12 órakor keresztúti ájtatosságot tartanak a Szent József és a Szent Antal templomban is. Utóbbiban lesz a nagypénteki szertartás, amely este 6 órakor kezdődik. Ugyancsak a Szent Antal templomban lesz a húsvéti vigília, amely április 7-én, nagyszombat este 8 órakor lesz.
    Április 8-án, húsvét reggel 7 órakor a Szent József templomban, a 7 órás szentmise után a Szent Antal templomban lesz eledelszentelés. Húsvét ünnepén és április 9-én, húsvéthétfőn a szentmisék a Szent Antal templomban reggel 7-kor, délelőtt 10-kor és este 6 órakor, a Szent József templomban délelőtt fél 9-kor lesznek.

    Borsodi L. László
    ferences sajtóreferens

    VálaszTörlés
  2. Boldog húsvéti ünnepet kívánok mindannyitoknak!
    Köszönöm szépen!...)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. http://ifotki.info/14/ca93c85fc9988c505bd3b6ba1c4dfc2c51b764147809655.jpg.html
      Amint az eső és a hó lehull az égből és nem tér oda vissza, hanem megöntözi a földet, és termővé, gyümölcsözővé teszi, hogy magot adjon a magvetőnek,és kenyeret az éhezőnek, éppen úgy lesz a szavammal is, amely ajkamról fakad.
      Nem tér vissza hozzám eredménytelenül, hanem végbeviszi akaratomat, és eléri, amiért küldtem.
      Isten kimondott szava, az Ő Igéje nem más, mint Jézus Krisztus.
      Jézus Krisztus, aki véghezviszi a földön azt, amiért Atyja, az Isten küldte.

      Ne feledjük : Övé a végső győzelem !

      Szeretettben Áldott Húsvéti Ünnepeket kívánunk 2013 az egész családnak!

      Törlés
  3. Neked is szép és Áldott Húsvéti Ünnepeket szeretetteid körében!

    Üzenet Istentől
    2013 márc 1

    Amint az eső és a hó lehull az égből és nem tér oda vissza, hanem megöntözi a földet, és termővé, gyümölcsözővé teszi, hogy magot adjon a magvetőnek,és kenyeret az éhezőnek, éppen úgy lesz a szavammal is, amely ajkamról fakad.

    Nem tér vissza hozzám eredménytelenül, hanem végbeviszi akaratomat, és eléri, amiért küldtem.
    Isten kimondott szava, az Ő Igéje nem más, mint Jézus Krisztus.
    Jézus Krisztus, aki véghezviszi a földön azt, amiért Atyja, az Isten küldte.

    Ne feledjük : Övé a végső győzelem !

    http://ifotki.info/14/ca93c85fc9988c505bd3b6ba1c4dfc2c51b764147809655.jpg.html

    Szeretettel Aliz és családja

    VálaszTörlés