Marosvásárhelytől 50 km-re délre, Székelyudvarhelytől nyugatra, a Segesd-patak Nagy-Küküllőbe ömlésénél fekszik.
Ahogy Brassó felől a Küküllő szélles völgyébe vezet az út, hirtelen, két domb közt elénk tárul, középkori pompájában, Segesvár.
E gyönyörű város több-ezer éves múltja, három nép, román, magyar és szász, békés együttéléséről árulkodik.
Németül Sanschburg, románul Sighisoara, Segesvár egy festői középkori vár.
A város környékén végzett történelmi ásatások során, rengeteg, a helybeliek által használt, kő-, bronz- és vasszerszám került a felszínre.
Már 1898-ban, prof.Karl Seraghin által végzett kutatások során, alig 3 kilométerre a várostól, a Nagyküküllő bal partján, bizonyítékokat találtak egy valamikori település létezéséről.
Különbözőmélységű ásatások során, számos agyagkemencét hoztak felszínre, ezek közül is a legcsodálatosabb és legszámottevőbb egy 150 cm átmérőjű, művészi díszítésű kemence, mely restaurálás után a Városi Múzeumba került.
Egyéb nyomok számos, vesszőből font, agyaggal tapasztott házikó létezéséről árulkodnak.
Az itt talált leletek közt találunk emberekről, állatokról, madarakról készült égetett agyag szobrocskákat.
Csontból tűt, sípot, gombokat, fésűt, sőt még korcsolyát is készítettek, köböl pedig lándzsahegyet, kalapácsot, malomkövet, csiszolókövet.
1141 és 1161 között II. Géza szászokat telepített ide, ezután a város a szász szék központja lett. Favárát 1191-ben kezdték építeni, ami a tatárjáráskor elpusztult. Ezután falakkal és tornyokkal fokozatosan építették be a várhegyet. A várat a törökök 1438-ban feldúlták, de a XVI. században újjáépítették. 1706-ban Pekry Lőrinc kuruc csapatai foglalták el, ekkor a 14 bástyából 5 elpusztult. 1849. július 31-én volt határában a segesvári csata, ahol feltételezhetően Petőfi Sándor életét vesztette
Vlad 1431. november 8-án született az erdélyi Segesvár erődjében, Bár Vlad hazája Havasalföld volt, a családjával Erdélyben élt, mivel apját az oszmánpárti bojárok kiűzték az országból. Születésének évében apját Nürnbergben a Sárkány Lovagrend tagjává választották. Ötéves korában a fiatal Vladot is szintén beavatták a lovagrendbe.
Sokaknak a város fő vonzereje a Drakulával való kapcsolata - a középkori fellegvár falai között van a ház, amelyben Vlad Tepes született 1431-ben és amelyben állítólag négy éves koráig élt. Ma a házban bár és étterem található.
A vámpírkastély
Brassóhoz közel, Branban, azaz Törcsváron áll a Drakula-kastély, amelyet 1377-ben Nagy Lajos magyar király megrendelésére építettek a szászok. Később fontos szerepet kapott a török elleni védelemben. 1916-ban Brassó városa koronázási ajándékként Zita királynőnek ajándékozta, rá két évre pedig Mária román királynőnek ajánlotta fel, aki restauráltatta és egyik kedvenc tartózkodási helye lett. Napjainkban múzeumként működik. Nyugaton Drakula-kastélyként ismerik, bár soha nem volt lakhelye a történelmi Drakulának. Gótikus látványának és mesebeli környezetének köszönhetően a vámpírfilmesek kedvelt forgatási helyszíne. A nyugat érdeklődésén felbuzdulva a telekárak az utóbbi pár évben megsokszorozódtak, a falut és a várat szépen kicsinosították.
Szépek a fotóid gratulálok!
VálaszTörlésVers: Barátságunk emlékére
Ezek vagyunk
Barátságunk emlékére íródott e vers
Melyet, ha kezed öreg lesz és eres
Keresd meg legféltettebb ládádba
Melyben ott fekszik porosan, sárgulva
Nyisd ki, s vele együtt szíved kapuját
Melyben található sok emlékkel egy jó barát
Barát, kit már rég nem láttál
De mélyen a szívedben hagytál
Hunyd le a szemed, felvillan majd sok kép
Rengeteg szép, kedves emlék
Mikor még fiatalon
Vad, csapongó szárnyakon
Kerestétek együtt az élet értelmét
S éltétek a vidám, gondtalan emberek életét
Nem akarod majd kinyitni a szemed
Hisz tudod: egyedül vagy, a barát nincs már Veled
Lassan mégis kinyitod
De szemedben most már könny ragyog
Belenézel a lemenő nap egyik sugarába
Csillogó szemmel, elmosolyodva
Mert meglátod benne a barátot
Kit az Isten már rég magához hívott
Feléd, mosolyog, s látod, olyan, mint rég
S érzed, a barátság lélekben örökké él!
Sok puszim Aliz
Köszönöm,nagyon szép vers...)
VálaszTörlés